Plan to Eat

Disclaimer: This website is monetized by ads, Amazon Associates, CreditCards.com, and other affiliates. As such, this article may contain affiliate links. If you decide to use them, you can sleep easier knowing you're helping me give my cats a better life. :) I really appreciate your support!

Disclaimer: We receive compensation if you try out the 30 day free trial. You do not have to use our referral link if you don’t want to, but we really appreciate it when you do!

Hi, I’m Jenni. I’m married to the amazing guy you have been getting to know here at frugal hack me. You have been reading all about how he likes to save and make money, but you haven’t heard about any of the tricks I have up my sleeve. I would like to share one of them with you here today. I don’t have a blog of my own, at least not yet, so this is my first blog post. Enjoy…

What if I told you there was a way to stretch your pocket-book and boost your health?

Fortunately ,there is a practical way to do both. For only $39.00 a year (or $4.95 a month) Plan to Eat gives you a practical tool to use that makes meal planning and grocery shopping more efficient. I use PTE on a weekly basis but you can use it to shop in whatever time increments you wish.

To use plan to eat, you will first need to sign up. They offer a one month free trial with no strings attached. This is how I started.

Then you will need to add your favorite recipes to your new online recipe book. You can do this by importing any recipe from the web with PTE’s toolbar application, or just copy the web address of the recipe into PTE, or you can even type in a recipe from you favorite cookbook.Recipe

After you have finished these steps you are ready to start planning. Don’t worry you can add new recipes at anytime, you just need a few in there to get started. To plan a meal simply
click the “planner” tab and drag the meals you added to the day you would like to eat them.plannerAfter you have completed your week of meals you can jump over to the “Shopping List” tab.

tabIf the dates you are shopping for are incorrect you will just need to adjust them. There you have it! A perfect shopping list with nothing left out. You can remove unnecessary purchases of things you already have in your cupboard: salt, pepper, water or ketchup. Then just print it out and head to the store. listNo wondering if you missed something or calling home to have hubby go through the fridge to see if you missed anything. (Okay, so this still happens sometimes, but very rarely)

Cool… But how does this stretch my dollars and boost my health?

I’m glad you asked. Cooking at home is a great way to save money. Eating out for 2 people at $12 each for dinner, $6 each for lunch, $3 for breakfast, would cost $294 dollars a week!!! Also I think that is a pretty low estimate especially for dinner. I spend $60 dollars a week on groceries. That includes breakfast, lunch, dinner, and snacks for two adults. Okay to be fair, I only make dinner 5 nights a week because my incredibly generous family takes us out to eat or cooks for us 2 nights a week. So lets re-do that comparison: eating out 5 nights a week for two people, instead of 7 nights brings eating out cost to $246 a week.

In a year, that’s $12,844 for Eating Out vs 3,120 for Eating at Home!

Not only does cooking at home help your pocketbook but it also improves your health because it gives you the opportunity to monitor every ingredient that enters your body. Whatever your food sensitivities are or whatever your health concerns may be you can address them yourself by cooking at home. While cooking for yourself may seem like a daunting task at first, it is a job worth doing and Plan to Eat makes it a very manageable task.

Simple Meal Planning - Plan to Eat


Leave a Comment:

1 comment
Add Your Reply